Jeśli interesuje cię naturalna medycyna i kosmetyki, olej arganowy nie powinien być dla Ciebie nowością. Wywodzący się z Maroka olej z drzewa arganowego jest na ustach ludzi z całego globu dzięki swoim specjalnym cechom. Jednak zanim zdecydujemy się na inwestycję w zdrowie swojej skóry, włosów, twarzy i poznaniu wspaniałego smaku warto dowiedzieć się więcej o właściwościach oraz zastosowaniu tzw. „płynnego złota Berberów”.
Olej arganowy
Olej arganowy pojawił się w naszym kraju niedawno, ale jego historia jest znacznie dłuższa. Pochodzi on z niewielkiej krainy w Maroku w której mieszkają Berbowie, zachowały się w niej drzewa arganowe oraz stare techniki wydobywania z ich orzechów olejku. Od niepamiętnych czasów używany był on do pielęgnacji skóry, pielęgnacji włosów, zapobieganiu starzeniu się oraz do celów kulinarnych.
Olej arganowy
Olejek arganowy powstaje tylko w tej krainie geograficznej, a jego produkcja jest tradycyjną pracą kobiet. Tworzą one spółdzielnie, które zajmują się zbiorami orzechów drzewa arganowego oraz wytwarzaniem oleju.
Olej arganowy ma duże właściwości odżywcze, kosmetyczne oraz medyczne gwarantuje to zawartość :
- znacznych ilości witaminy E (która jest głównym antyoksydantem który chroni komórki przed utleniaczami. Bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni czerwone krwinki przed przedwczesnym rozpadem. Wykorzystywana jest też do leczenia męskiej niepłodności, zaburzeń mięśniowych, miażdżycy oraz chorób serca)
- przeciwutleniaczy (powszechnie uważane za środek prewencyjny w zapobieganiu licznym chorobom takim jak nowotwory, chorobie niedokrwiennej serca, chorobie wysokościowej i starzeniu się komórek ciała)
- kwasów tłuszczowych (niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego)
- karotenoidów (silny przeciwutleniacz i prekursor witaminy A)
- kwasu ferulowego (jest przeciwutleniaczem i dezaktywuje wolne rodniki, redukuje stres oksydacyjny i tworzenie dimerów tymidynowych - powodujących uszkodzenia DNA i prowadzące do rozwoju chorób nowotworowych i przyspieszonego starzenia skóry. Badania na zwierzętach i in vitro wskazują, że kwas ferulowy może wykazywać bezpośrednią aktywność przeciw rakowi piersi i wątroby - kwas ferulowy może być czynnikiem pro-apoptycznym w komórkach rakowych, indukując ich samozniszczenie.
- polifenolów (grupa naturalnych przeciwutleniaczy, które wykazują dobroczynne działanie na organizm ludzki)
- skwalenu (posiada szereg właściwości prozdrowotnych. Ma on działanie chemoprewencyjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne. Stwierdzono, iż może mieć istotny wpływ na przeciwdziałanie chorobie niedokrwiennej serca i opóźnienie procesów starzenia.)
Olej arganowy
Olej arganowy bardzo dobrze wchłania się w skórę i włosy nawilżają i odżywiając. Jest to produkt zupełnie naturalny, dzięki czemu poprawa kondycji naszej skóry nie wiąże się z narażeniem jej na działanie chemii kosmetycznej. Odżywienie i odbudowanie równowagi skóry jest powodem skuteczności olejku arganowego między innymi w walce z trądzikiem.
|